Jak budować pałac pamięci w grach wideo?

Jak budować pałac pamięci w grach wideo?

Jak budować pałac pamięci w przestrzeni wirtualnej?

Zgadza się, to nie żart. Możesz się uczyć, wykorzystując do tego celu Twoje ulubione mapy z gier komputerowych. Pałac pamięci to mnemotechnika pozwalająca na operowanie tego typu przestrzenią podczas zapamiętywania informacji.

Klasyczny model pałacu pamięci polega na wyobrażaniu sobie, że w znanym przez nas pomieszczeniu umieszczamy skojarzenia. Są to obrazy przypominające nam o materiale, którego się uczyliśmy. Ta przestrzeń to zwykle mieszkanie, szkoła czy biuro, bo tam spędzamy większość czasu. Dla spróbowania proponuję ponumerować sobie na początek 5 pierwszych mebli z naszego domu, które wpadną nam do głowy, a następnie umieścić obok nich rzecz, którą chcemy zapamiętać.

Ja poszedłem o krok dalej. Wyobrażam sobie miejsca z gier wideo. Tworzę stacje w obrębie charakterystycznych punktów tych miejsc. Konkretnie działo się to na I roku studiów psychologicznych. Mój pierwszy pałac pamięci zbudowałem na mapie de_dust2 z gry Counter Strike 1.6. Byłem pod ogromnym wrażeniem możliwości, jakie daje ta technika pamięciowa. Właśnie w ten sposób uzyskałem średnią ocen uprawniającą mnie do stypendium rektora. Efekty mówiły same za siebie. Do dziś pamiętam telefon do mojej siostry. Z pamięci wyrecytowałem jej wszystko, czego się nauczyłem. W kilkanaście minut przyswoiłem większość informacji do kolokwium. Pamiętam, że spora część mojego roku się go mocno obawiała. Nawiasem mówiąc, gdy ktoś mówi mi o swojej panice przed egzaminami, podejrzewam wówczas totalną nieznajomość technik efektywnego uczenia się. To wątek na osobny post. 😉

PAŁAC PAMIĘCI W CS:GO! Jak zapamiętać pojęcia poprzez gry?

Zachęcam Cię do wykonania powyższego ćwiczenia. Jest to szybka i prosta demonstracja mocy, jaką możesz wydobyć z mózgu poprzez pałac pamięci. Tego rodzaju mnemotechniki wykorzystywałem regularnie do nauki nawet kilkuset pojęć i definicji. Po regularnym weryfikowaniu mojego stanu wiedzy byłem spokojny o to, że żadna ważna informacja nie opuszcza mojej pamięci długotrwałej.

Z jednym z moich klientów, który jest studentem politechniki, mieliśmy okazję sprawdzić możliwości tej metody zapamiętywania na przykładzie gry Black Mirror. Klient zapamiętał w ten sposób niezbędne informacje potrzebne do zaliczenia sesji z przedmiotów technicznych. Pałac pamięci zyskał wówczas kolejnego zwolennika. 🙂

Jeżeli nie jesteś graczem, to przestrzenie z gier mogą wydawać Ci się nieznajome. Pamiętaj, że zawsze można pomyśleć o miejscach z filmów, czy kreskówek, choć tutaj zwykle ciężko je sobie tak usystematyzować, jak lokalizacje z gier wideo. Wspomniany wcześniej chociażby de_dust2 był przeze mnie wielokrotnie „ogrywany”, bo wolałem spędzać życie nastoletnie przed komputerem. 😉 W ten sposób został mi w głowie każdy zakątek tej wirtualnej przestrzeni, co obecnie świetnie sprawdza się, gdy chcę skomponować pałac pamięci.

Mnemotechniki mają to do siebie, że bywają negatywnie oceniane przez osoby, którym tworzenie skojarzeń nie przychodzi z łatwością. Dobrą cechą pałacu pamięci w grze wideo jest to, że takie osoby mogą dosłownie zobaczyć swój pałac pamięci poprzez odpalenie filmiku na YouTubie z gameplayem bez konieczności odtwarzania go w głowie. Wyobraźnia w pierwszych etapach zapamiętywania w ten sposób nie jest tu już aż tak istotna, choć później oczywiście trzeba ten pałac odtworzyć bez wspomagania.

A Ty w jakim miejscu zwykle tworzysz pałac pamięci? A może jeszcze nie stworzyłeś żadnego? W takim razie zastanów się, czy nie masz przypadkiem w pamięci lokalizacji z Twoich ulubionych gier wideo. Mogą się przydać! 🙂

Dodaj komentarz