Jak znaleźć nowe lokalizacje do pałacu pamięci?

Jak znaleźć nowe lokalizacje do pałacu pamięci?

Pałac pamięci jest łatwy do nauczenia, ale…

Pałac pamięci, znany także jako pałac myśli (umysłu), metoda loci czy pokój rzymski, jest techniką z kategorii easy to learn & hard to master. Po osiągnięciu odpowiedniej wprawy i kilku pierwszych stworzonych pałacach czujemy satysfakcję z zapamiętania dużej ilości materiału. Pojawiają się wówczas pierwsze wyzwania…

Jedno z nich dotyczy kwestii szukania nowych miejsc, nadających się pod pałac pamięci. Jak w ogóle szukać nowych lokalizacji? To prostsze niż może Ci się wydawać zwłaszcza, gdy zdasz sobie sprawę, że masz do dyspozycji o wiele więcej przestrzeni niż tylko Twoje mieszkanie.

Jak szukać nowych miejsc pod pałac pamięci?

Wskazówka numer jeden, którą chcę się z Tobą podzielić dotyczy tego, że na ogół odwiedzamy różne osoby w ich mieszkaniach. Rodzina, znajomi, wyjścia na imprezy. Mamy mnóstwo okazji, by poznawać nowe lokacje.

Zapisałem sobie istotne w tym temacie przemyślenie po wysłuchaniu podcastu z Alexem Mullenem, trzykrotnym mistrzem świata w zapamiętywaniu. Zwróć uwagę na to, że pałace pamięci nie muszą być superprecyzyjne. Możesz przypomnieć sobie 60% jakiejś lokalizacji z przeszłości i dodać brakującą resztę poprzez wyobraźnię. Na przykład, mam w przebłyskach pamięci wspomnienia z moich wizyt u kuzyna, ale totalnie nie kojarzę szczegółów pomieszczeń tego mieszkania. Obecnie wygląda ono zresztą zupełnie inaczej. Nie zmienia to jednak faktu, że mogę z niego skorzystać. Wyobrażam sobie część, a resztę zostawiam intuicji i wyobraźni. Te dwie siły stworzą stacje w pałacu za mnie. 🙂

Wykorzystaj pałac pamięci, który już masz

Przestrzenie, których używasz możesz również wyobrazić sobie w innych warunkach, by sprytnie obejść potrzebę szukania nowych lokacji. Jak to zrobić? Możesz użyć zjawisk atmosferycznych albo pożaru. Wyobraź sobie swoje mieszkanie zalane wodą podczas powodzi albo pokryte śniegiem. Stworzy to zupełnie inną konfigurację w tej przestrzeni i zredukuje prawdopodobieństwo, że pomieszają Ci się pojęcia, których już w tym pałacu w normalnym stanie użyłeś. Możesz także pójść za sugestiami doktora Anthonyego Metiviera, który mówi, że poza zjawiskami atmosferycznymi warto także zastosować inne kolory światła.

A może pałac pamięci w Hogwarcie?

Pałac pamięci w Hogwarcie
Pałac pamięci w Hogwarcie? Czemu nie…

Pałac pamięci może być również wirtualny! Wykorzystaj ulubione filmy, książki i gry, a nigdy nie zabraknie Ci przestrzeni do zapamiętywania! 🙂 Ja swój pierwszy pałac umysł stworzyłem na mapie z gry Counter Strike, a konkretnie de_dust2. Na studiach kontynuowałem ten nawyk. Pamiętam, że na egzamin z psychologii emocji i motywacji uczyłem się z mapą de_aztec. Na egzamin z psychologii poznawczej z mapą de_nuke. Korelacja przestrzeni z danym przedmiotem jest na tyle silna, że do dziś wiem, gdzie lokowałem dany materiał. Pamięć przestrzenna rządzi! 🙂

A co z literaturą? Jeżeli czytasz dużo fantastyki, to z pewnością znajdziesz w niej sporo miejsc. Zresztą nie tylko tam. Gdy dostrzeżesz, że w Twojej książce pewne lokacje często się powtarzają i mają dokładne opisy, pomyśl, czy nie warto wykorzystać ich, by stworzyć pałac pamięci. Gdy wertuję po Internecie, szukając niuansów nt. pałacu pamięci, zdarza się, że znajduję pytania o to, czy pałac pamięci można stworzyć w Hogwarcie. Dlaczego nie? Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Filmy także mogą zrobić robotę. Pamiętaj tylko, że lokalizacja musi być wyraźna, a najlepiej, gdy zachodziły w niej kluczowe sceny dla całego filmu. Mnie przychodzi na myśl seria Matrix, gdyż dominowała tam akcja, a dynamika bardzo lubi się z pamięcią.

Pałac pamięci do wielokrotnego użytku?

Tych samych lokalizacji możesz także używać wielokrotnie do RÓŻNYCH przedmiotów. Twoje mieszkanie raz może być pałacem pamięci do biologii, a za drugim razem możesz umieścić w nim skojarzenia, które przypomną Ci o przedmiocie historycznym. Grunt, by nie uczyć się w jednej przestrzeni tego samego przedmiotu, jeżeli pomiędzy nauką zagadnień nie upływa wyraźna odległość czasowa.

Zobacz wideo-podsumowanie dot. szukania nowych lokalizacji pod pałac umysłu

Dodaj komentarz