Mnemotechniki – za co uwielbiam ćwiczenia na pamięć?

Mnemotechniki – za co uwielbiam ćwiczenia na pamięć?

Mnemotechniki to nie tylko dobra pamięć!

Mnemotechniki to wspaniałe narzędzie, pozwalające na ćwiczenia w komunikacji z mózgiem. Trening pamięci dodatkowo umożliwia rozwój wyobraźni, myślenia i koncentracji. Co jeszcze osobiście zawdzięczam mnemotechnikom? Pozwoliłem sobie wypunktować najważniejsze korzyści, jakie przyniosły mi techniki zapamiętywania.

Mnemotechniki a motywacja

Dzięki temu, że miałem szansę przekonać się o mocy mnemotechnik, które są prawdziwym boosterem potencjału, bardziej mi się… chce. Dawniej uczenie się wiązałem z nudnym czytaniem zakreślonego tekstu i próbą jego wkucia dzień przed testem. Teraz wiem, że mogę o wiele przyjemniej, szybciej i skuteczniej przyswajać potrzebny mi materiał, dlatego nie narzekam, gdy przychodzi czas nauki. Techniki pamięciowe to prawdziwy napęd samorozwoju.

Mnemotechniki a komunikacja

Metody zapamiętywania to nie tylko kreatywne hacki do szybszego kodowania informacji. To także sposoby na osiągnięcie wzorowej komunikacji z naszym mózgiem. Z mózgiem, który kocha zabawne i kolorowe obrazy, nietypowe skojarzenia oraz zaangażowanie zmysłów, a nie znosi nudy, sztampy i surowych formułek. Jestem wdzięczny osobom, dzięki którym wiem dziś, czym są techniki pamięciowe, bo przy okazji zrozumiałem także, jak należy… hmmm… sprzedawać informację mózgowi tak, aby chciał je kupić. Mam nadzieję, że wybaczysz mi to handlowo-marketingowe nawiązanie. 😉

Mnemotechniki a porządek

Pałac pamięci to najwspanialszy system zapamiętywania, jaki znam. Jest polecany przez większość sportowców pamięciowych z całego świata. Najważniejszą umiejętność, którą można przypisać temu systemowi mnemotechnicznemu, jest katalogowanie informacji w naszym umyśle. Otóż dzięki pałacowi pamięci wiedza w mojej głowie jest uporządkowana jak pliki w folderze na pulpicie. Każda porcja informacji jest przechowywana według określonego schematu. Ta procedura pozwala na ogromną łatwość w przywoływaniu dowolnej wiedzy o każdej porze dnia, gdy tylko tego potrzebujemy. Wyobraź sobie, że jesteś specjalistą w danej dziedzinie i jesteś wyposażony w tak solidny system przechowywania Twojej eksperckiej wiedzy. To robi robotę i przywołuje mi na myśl pewną opinię, według której osoby pamiętające sporą ilość informacji, są inteligentne.

Mnemotechniki a poczucie humoru

Uwielbiam humor. Nie wyobrażam sobie życia bez żartów i dystansowania się do pewnych rzeczy. Gdy uprawiam ćwiczenia pamięci poprzez mnemotechniki, zazwyczaj towarzyszy temu masa zabawy. Wymyślam zabawne skojarzenia oparte na moim doświadczeniu, które często parodią polityków, aktorów oraz celebrytów, co potęguje moc zapamiętywania. To daje mi maksymalne szczęście, gdyż mogę zapamiętywać wiedzę, a jednocześnie śmiać się, dobrze bawić i nie narzekać na nudę.

Mnemotechniki a kreatywność

Ćwiczenia na pamięć to także szansa na większą kreatywność. Aby zapamiętać ogrom informacji należy z czasem popisywać się coraz większym skillem w układaniu skojarzeń. Obrazy nie zawsze przychodzą same – zwłaszcza na początku. Jeżeli weźmiemy pod lupę język niemiecki, to trzeba się nieco wysilić, by wpaść na to, jak zbudować skojarzenie do słowa SCHMETTERLING, prawda? Podobnie z wielosylabowymi wyrazami z języka niderlandzkiego. Z czasem jednak ta umiejętność przybrała u mnie na sile i swój wzrost kreatywności zawdzięczam ćwiczeniom pamięciowym poprzez mnemotechniki.

A Ty co zawdzięczasz technikom pamięciowym? Czy również zauważyłeś wzrost jakości Twojego życia edukacyjnego, biznesowego lub prywatnego? Jestem bardzo ciekaw Twojej opinii w tym temacie! 🙂

Dodaj komentarz