Sposoby na lepszą pamięć: 5 wskazówek

Sposoby na lepszą pamięć: 5 wskazówek

Poznaj praktyczne sposoby na lepszą pamięć i dotrzyj do prawdziwego potencjału Twojego mózgu. Koniec z wmawianiem sobie, że Twoja pamięć jest kiepska! 🙂 Uwierz mi, nie jest. Musisz tylko nauczyć się ją mądrze wykorzystywać i wspomagać się odpowiednią wiedzą.

Zwiększ uważność

Wielu ludzi sądzi, że mają kiepską pamięć. To jest kompletny mit! Największym zabójcą pamięci jest brak koncentracji na tu i teraz. Rutynowe czynności wykonujemy bardzo bezmyślnie i nie dajemy szansy, by informacja dotarła do pamięci przez niski poziom świadomości w danym momencie. Sposoby na lepszą pamięć otwiera zatem tip pt. „Zwiększ uważność!”. Wykonuj czynności mniej automatycznie, a bardziej świadomie. Przysłowie mówi, że aby o czymś zapomnieć, najpierw trzeba to zapamiętać. Tymczasem poprzez dystraktory dnia codziennego psujemy uwagę, a to zaburza naszą pamięć. Bądź tu i teraz. Staraj się nieco skomplikować czynności, bo jeśli są zbyt łatwe, mogą umykać Twojej pamięci.

Buduj intencje

Osoby, które ustalają cele i podejmują świadome wyzwanie, by wykonać je w określonym czasie, mają znacznie mniej kłopotów z zapamiętywaniem. Jesteś na spotkaniu biznesowym i chcesz zapamiętać imiona nowych partnerów? Sposoby na lepszą pamięć w tym aspekcie to intencje! Wyznacz sobie misję pt. „chcę zapamiętać jej/jego imię”. Będzie to wyzwalacz, który pomoże Ci się skupić na wykonaniu tego zadania i odciąć od innych bodźców. Taki stan rzeczy poprawi Twoje zaangażowanie, co zwiększy prawdopodobieństwo na pozytywne zapamiętanie treści.

Twórz obrazy

Kodowanie obrazowe przynosi dużo lepsze rezultaty niż samo kodowanie werbalne! Skojarzenia mają niesamowitą moc, co udowodnił już szereg badań. Staraj się używać tej wiedzy na co dzień i wspierać obrazami swoje czynności. Jak mawiał Tony Buzan – wyobraźnia to elektrownia pamięci. Korzystaj z niej, gdy przyswajasz nowe informacje. Weźmy za przykład język obcy Chcesz zapamiętać, że niemieckie słówko „scharf” oznacza „ostry”? Wyobraź sobie szarfę z butelką ostrego sosu! Chcesz pamiętać, że „klein” to „mały”? Wyobraź sobie, że mały dzidziuś ma pieluszki z firmy Calvin Klein. 🙂 Tworzenie skojarzeń i sprytne mnemotechniki to moje ulubione sposoby na lepszą pamięć. Zwłaszcza wtedy, gdy wdrożę w ten proces poczucie humoru.

Przy okazji… chcesz więcej wskazówek w kontekście uczenia się języków?
>> Koniecznie sprawdź ostatni odcinek mojego podcastu! <<

Bądź aktywny

Badania pokazują, że oglądanie telewizji to jedno z najbardziej pasywnych hobby. Przeanalizuj, czy nie oglądasz jej zbyt często. To samo dotyczy biernego patrzenia się w ekran smartfonu. Kotki na tablicy Facebooka lubią przyciągać nasz wzrok, ale przesadne ich oglądanie i bycie reaktywnym na treści z telefonu, może mieć negatywne skutki dla naszych zdolności poznawczych. Dużo lepiej jest wdrożyć w rozrywkę coś bardziej wymagającego, ponieważ sposoby na lepszą pamięć sugerowane chociażby w książce Fitness Mózgu, zakładają większą aktywność naszego umysłu. Książki, gry planszowe, gry wideo i nauka gry na instrumencie to dużo lepsze pasje dla Twojej pamięci. Może to dobry moment, by znaleźć nową pasję?

Medytuj

Wieloletnie obserwacje badawcze dają nam solidne podstawy ku temu, by zaufać zbawiennej sile medytacji. U osób regularnie medytujących zaobserwowano rozwój obszarów odpowiedzialnych za uczenie się i zapamiętywanie. Ponadto często mówi się o wzroście aktywności gamma oraz redukcji stresu, który jak wiadomo jest cichym zabójcą nie tylko pamięci, ale również innych obszarów w naszym życiu. Zastanów się, czy technika medytacji nie okazałaby się dobrym pomysłem w Twoim przypadku.

Polecane artykuły badawcze związane z treścią wpisu:

Odnosisz wrażenie, że treść tego artykułu przydałaby się Twoim bliskim? W takim razie możesz przesłać im poniższą inforgrafikę. 🙂

Dodaj komentarz