Twoja pamięć jest lepsza niż myślisz! – Obalamy mity

Twoja pamięć jest lepsza niż myślisz! – Obalamy mity

Nie Obwiniaj Pamięci Za Wszystko

Czy zdarza Ci się zapominać? Pewnie tak, jak większości z nas. Czy wina zawsze leży po stronie pamięci? Absolutnie nie! Bywa, że w ogóle nie podjęliśmy próby świadomego zakodowania informacji i ona nawet nie miała szansy dotrzeć do naszych obszarów pamięciowych.

Przypomnij sobie sytuacje, w których poznawałeś nową osobę. Uścisk dłoni i wymiana imion… a 5 minut później „jak on miał na imię?”. Czy na pewno wówczas starałeś się zakodować imię tej osoby? A może byłeś tak zaabsorbowany samym poznaniem jej, że „zapomniałeś zapamiętać”? Może działały na Ciebie wówczas dystraktory – dźwięk, dużo ludzi – i nie miałeś szans zakodować informacji bez odpowiedniego skupienia.

Zdarza Ci się na pewno również sytuacja, w której chcesz kupić mleko po pracy lub odebrać pranie. Operujemy wówczas tzw. pamięcią prospektywną. Pamięć prospektywna odpowiada za to, abyśmy potrafili pamiętać o tym, co mamy do zrobienia w przyszłości. Wyobraź sobie, że wracasz z pracy i pamiętasz doskonale o tym, by kupić karton mleka po drodze. Nagle jednak spotykasz dawną znajomą, która opowiada Ci o swoich cudownych wakacjach nad morzem. Co się dzieje? Rozmawiacie 15 minut. Towarzyszą wam superpozytywne emocje i… Twoja uwaga przesunęła celownik z mleka na historie o morzu i relaksie. Totalnie nie interesuje Cię już zakup mleka. Wracasz do domu i uświadamiasz sobie, że czegoś Ci brakuje, gdy nalewasz kawy do filiżanki.

Kiepska Pamięć To Mit!

Czy za efekty niezakodowania informacji w powyższych sytuacjach należy obwiniać pamięć? Niezupełnie. Zazwyczaj odpowiadają za to tzw. złodzieje uwagi. Interesująca historia, bogate w bodźce zdarzenie albo przesadnie automatyczne działanie. To zwykle te czynniki powodują, że nasza pamięć nawet nie ma okazji zaznajomić się z treścią, którą chcielibyśmy przyswoić. Następnym razem, gdy o czymś zapomnisz, przemyśl dobrze, czy w ogóle starałeś się świadomie zapamiętać informacje i czy wytężyłeś skupienie. Może się okazać, że to nie w pamięci leży problem. Może to znak, że trzeba usprawnić uwagę podczas codziennych sytuacji?

Co możesz zrobić, by unikać takich sytuacji w przyszłości?

  • Staraj się wdrożyć intencje. Pomyśl sobie „Chcę zapamiętać jej imię.”, „Chcę dziś zrobić XYZ”. Intencje to narzędzie bardzo dobrze wspomagające pamięć.
  • W przypadku pamiętania o czynnościach do wykonania w przyszłości, możesz wspomagać się korzystaniem z wyobraźni. Wizualizowanie sobie wykonania danego zadania zwiększa prawdopodobieństwo na jego wykonanie.
    (przeczytaj więcej: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09297049.2016.1158247)
  • Staraj się bardziej świadomie wykonywać czynności. Zredukuj automatyczność swoich zadań, aby uniknąć bezmyślnego ich wykonywania. Dzięki temu osiągniesz lepszą pamięć.
  • Następnym razem, gdy czegoś zapomnisz, upewnij się, czy wina na pewno leży po stronie pamięci. Brak wiary we własną pamięć może sprawić, że spadnie Ci motywacja do polegania na niej. A przecież zależy Ci na tym, by codziennie korzystać z jej prawdziwego potencjału, prawda?

Lepsza pamięć na co dzień to misja możliwa do wykonania. Musisz tylko zaufać w moc Twojego własnego komputera w głowie i uwierzyć, że naprawdę jest zdolny do przechowywania ogromnej ilości treści. Praca nad uważnością i świadomymi intencjami pomoże Ci dodać jej skrzydeł. 🙂

Dodaj komentarz